Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o promocjach.

nie teraz nie, dziękuję

     730 77 77 66

Utylizacja opon a ekologia

Jak poprawnie utylizować opony?

jak utylizacja wpływa na środowisko?

 


 


 

OPONY A ŚRODOWISKO

 

Zasadniczy problem obciążenia środowiska naturalnego przez zużyte opony wiąże się z bardzo długim okresem naturalnego rozkładu gumy w warunkach środowiska naturalnego. Mieszanki gumowe stosowane do produkcji opon zawierają złożone z długich łańcuchów polimery, które ulegają biodegradacji w okresie do 100 lat. Dlatego wraz z rozwojem przemysłu motoryzacyjnego przez cały XX w. systematycznie narastał problem utylizacji zużytych opon. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecnie łączny tonaż rocznej produkcji opon to około 22 milionów ton. Skutki masowego składowania opon na wysypiskach (dziś w Polsce wyrzucanie opon na komunalne wysypiska śmieci jest surowo zakazane) są katastrofalne dla środowiska, podobnie jak dzikie leśne wysypiska opon, które jeszcze po roku 2000 były w naszym kraju plagą.


 

RECYKLING

 

Recykling materiałowy opon ma w Polsce ponad 15% udział w ogólnym tonażu odzysku ogumienia. Opona jest produktem wielomateriałowym. Do jej produkcji poza mieszanką kauczuków naturalnych i syntetycznych potrzeba nierozciągliwych włóknin (kordów) oraz drutów wzmacniających konstrukcję i utrzymujących kształt opony. Wymagana przez bezpieczeństwo jazdy trwałość produktu jest jednocześnie przyczyną utrudnienia odzyskiwania materiałów, z których wyprodukowano opony.

Istnieje wiele technologii przetwarzania zużytych opon w procesie recyklingu. Niektóre z nich stosuje się na skalę przemysłową, inne są wciąż w fazie eksperymentów.


 


 


 

 

Recykling materiałowy wymaga odzyskania z opon składników, które posłużyły do ich produkcji. W pierwszej fazie należy więc opony pociąć, rozdrobnić lub rozpuścić. Uzyskiwana w ten sposób guma jest dalej rozdrabniana i podlega obróbce termicznej. W mechanicznym procesie rozdrabniania uzyskuje się różnej wielkości cząsteczki gumy: pył gumowy, miał gumowy, granulat bądź grys. Oprócz gumy, uzyskuje się również stal oraz odpady tekstylne. Należy podkreślić, że ten proces jest bardzo energochłonny (ok. 125 kWh / 1 tonę opon) i że towarzyszy mu duża emisja hałasu.

W innych krajach stosuje się także tzw. kriogeniczną metodę rozdrabniania opon, która polega na użyciu ciekłego azotu. W skrajnie niskich temperaturach właściwości fizyczne gumy przypominają właściwości szkła, przez co ich rozdrobnienie jest łatwiejsze.