Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o promocjach.

nie teraz nie, dziękuję

     730 77 77 66

Zawory do kół

 Zawory do kół

 


Zawór gumowy:  - 5zl /1szt. cena z montażem *

 zaworbezdetkowy.jpg

 


 

 

 Zawór chrom: -  5zl /1szt. cena z montażem *

zaworychromowanedofelg.jpg

 

 


 

 

 Zawór ukryty: 17,50zl /1szt. cena z montażem *

ukryte_wentyle_do_felg_aluminiowych.jpeg


 * do ceny należy doliczyć odkręcenie/ przykręcenie koła, demontaż/ montaż opony, wyważenie koła według cennika.

 

 

Zawory do kół, niedoceniany element

 

Zawór w kole jest jednym z elementów decydujących o bezpieczeństwie jazdy, choć rzadko zwraca się na niego uwagę.

 Statystyki wykazują rosnąca liczbę awarii i wypadków wywołanych przez uszkodzony lub nieszczelny zawór. Na pierwszym miejscu awarie opon są związane z ich przebiciem. Następne w zestawieniu jest uszkodzenie warstw opony wynikające z uderzenia w przeszkodę lub wpadniecie w dziurę w drodze. Na trzecim miejscu obserwuje się uszkodzenie zaworu. Jeśli do takiego zdarzenia dojdzie w samochodzie rozpędzonym do dużej prędkości, może to wywołać niebezpieczną sytuację dla kierowcy i pasażerów. Za awarię ogumienia najczęściej obwinia się same opony. Tymczasem w wielu przypadkach powodem uszkodzenia może być zawór. Można to zweryfikować podczas oględzin koła w całości, z zaworem umieszczonym w gnieździe felgi.

 

 

Jakie zadanie spełnia zawór?

 Zawór potocznie kojarzy się z operacją pompowania kół. Jest to faktycznie jedna z funkcji, ktorą pełni wentyl, ale przy jego pomocy można również upuścić powietrze. Głównym więc zadaniem zaworu jest kontrola ciśnienia w oponie.

 Jakość zastosowanych zaworów ma ogromne znaczenie. Chodzi nie tylko o utrzymanie ciśnienia powietrza w oponie. Na ten element koła podczas jazdy działa siła odśrodkowa. Im szybciej obraca się koło, tym ta siła jest większa. Podczas jazdy z prędkością 130-140 km/h wentyl gumowy odchyla się od swego standardowego położenia względem felgi nawet o 30 stopni. Skutkiem ciągłego wyginania i prostowania się tego elementu następuje jego niszczenie, szczególnie w części wystającej z felgi. Zaleca się wymianę wentyli na nowe przy każdej sezonowej wymianie opon.

 Cały proces odpowiedniego użytkowania opon przekłada się bezpieczeństwo podróżowania samochodem. Nieprawidłowości mogących obniżyć sprawność ogumienia jest bardzo wiele. Część z nich jest związana z montażem koła. Pozostawienie starego zaworu w feldze to tylko jedno z powszechnych grzechów zakładów wulkanizacyjnych. W serwisach wymiany opon dochodzi do częstego stosowania past ropopochodnych do uszczelniania kół, które niszczą gumę, zamiast stosowania nieznacznie droższych środków na bazie detergentów.

 Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zaworów metalowych, wkręcanych w felgę. Są odporne na zniszczenie i... zdecydowanie ładniejsze, co jest ważną cechą szczególnie w zestawieniu z felgami aluminiowymi, a w autach o sportowym zacięciu również z oponami nisko-profilowymi, które są bardzo wrażliwe na zmianę ciśnienia.

 Zawór jest jedna z dróg, którymi może uchodzić powietrze z opony. Warto o tym pamiętać, szczególnie że jest to element koła narażony na szybkie zużycie.