Szukamy informacji o ciśnieniu w oponach


Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach? Gdzie szukać informacji o nominalnym ciśnieniu? Jakie są objawy i skutki nieprawidłowego ciśnienia w ogumieniu?

Tylko opony zapewniają kontakt samochodu z drogą. Właściwe ciśnienie w oponach to podstawa bezpiecznej, długiej i bezproblemowej eksploatacji.

Jeśli nasz samochód zacznie gorzej hamować, będzie zużywał więcej paliwa, ponadto zauważymy tendencję do wpadania w poślizgi, to znak, że nasze opony wymagają interwencji. Nawet niewielki spadek ciśnienia może powodować że nasze auto będzie prowadziło się dużo gorzej. Jeśli gołym okiem można zauważyć, że opona ugina się pod ciężarem auta powinien być to bodziec do niezwłocznego dopompowania opony. Tylko znaczna utrata powietrza w oponach może objawiać się zauważalną zmianą kształtu opony. To ostatni dzwonek na naszą reakcję.

Jeśli taki stan będzie się utrzymywał przez dłuższy okres może to doprowadzić do tego, że opona zacznie się zużywać w sposób nierównomierny, a w efekcie może się to skończyć nieodwracalnym odkształceniem opony. Konsekwencje takiego uszkodzenia mogą być fatalne, łącznie z nieodwracalnym uszkodzeniem lub zniszczeniem opon podczas jazdy.

Nie należy jednak stosować metody na tzw. oko. Nawet niewielki spadek ciśnienia jest zjawiskiem niewskazanym, a obserwując oponę i jej przyleganie do podłoża nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić jakie jest ciśnienie wewnątrz opony. Ciśnienie należy kontrolować co najmniej raz w miesiącu, lub po przebiegu 7-12 tysięcy kilometrów, w zależności od tego, czy jest to teren miejski, czy dalekie trasy. Niewłaściwe ciśnienie wiąże się ze zmianami geometrii zawieszenia i zmianą zachowania opony w trakcie jazdy. Zarówno producenci opon, jak i producenci auta w trakcie projektowania swoich wyrobów przewidzieli współpracę tych produktów na ściśle określonych zasadach. Stosując się do zaleceń uzyskamy optymalne wykorzystanie zarówno opon, jak i samego auta.

W kwestii obsługi ogumienia bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta auta. Wartości ciśnienia jakie powinniśmy mieć w oponach można odczytać z tabel które producent samochodu umieścił w różnych jego punktach. Najczęściej takie informacje umieszczone są na korku wlewu paliwa, w schowku , na słupku lub na wewnętrznej stronie drzwi.

Najłatwiej jednak informacje tego typu jest znaleźć w instrukcji obsługi.

W sytuacji kiedy auto pochodzi rynku wtórnego i sprzedający nie dołączy instrukcji obsługi do sprzedawanego auta, można skontaktować się z dealerem marki, który ma obowiązek poinformować nas o wartości ciśnienia, jakie powinno być w naszym ogumieniu, lub udać się do serwisu wulkanizacyjnego.

Niewątpliwą korzyścią, jaka płynie z faktu właściwego ciśnienia jest wolniejsze zużywanie się opon. Według badań jakie przeprowadził Bridgestone, za niskie ciśnienie w oponach może doprowadzić sytuacji kiedy opona będzie zużywała się o 40% szybciej od tej, która ma właściwe ciśnienie. Zbyt niskie ciśnienie wiąże się również ze wzrostem oporów toczenia, a wiec wzrasta zużycie paliwa.

Jeśli kogoś nie przekonują względy ekonomiczne, być może kwestia bezpieczeństwa będzie dla niego wystarczającym bodźcem, do dbania o prawidłowe ciśnienie w oponach swojego auta. Pamiętajmy, że punkt styku opony z podłożem ma wielkość ludzkiej dłoni, a opony z nieprawidłowym ciśnieniem, mają tendencję do „pływania” i SA bardziej podatne na zjawisko aquaplaningu.
 Według Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego niewłaściwe ciśnienie w oponach może wydłużyć drogę hamowania, nawet o 22%. Ponadto opona, która nie jest napompowana do odpowiedniego poziomu może być przyczyną pogorszenia się własności jezdnych auta.

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter

Autopay logos

Opony i Alufelgi

OponyAlbert.pl

Ignacego Matuszewskiego 11
80-288 Gdańsk

Brak możliwości odbioru osobistego zamówień pod tym adresem.

Infolinia: +48 730 77 77 66
kontakt@oponyalbert.pl